THE WINNERS
2010
1st Prize: Alezey Chernov (Russia), M° Vanessa Latarche
2nd Prize: not given
3th Prize: ex-aequo
Kisu Bang (South Korea), M° Mi Kyung
Kim
Yoshihiro Nagase (Japan), M° Mikhail
Voskressensky
4th Prize: Arcadie Triboi (Romania), M° Leonel Morales
5th Prize:
not given
3° Premio: 2009
1st Prize: Evgeny Starodubtsev (Russia)
2nd Prize: not given
3th Prize: Daria Kovaleva (Russia)
4th Prize: not given
5th Prize:
not given
2008
1st Prize: Alexander Yakovlev (Russia)
2nd Prize: not given
3th Prize: Olivia Huishi Sham (Australia), M° Christopher Elton
4th Prize: ex-aequo
Fazliddin Husanov (United Kingdom), M° Christopher Elton
Rie Shimada (Japan), M° Robert Benz
5th Prize: Polina Bogdanova (Russia), M° Eugenj Bazanov
2007
1st Prize: not given
2nd Prize: ex aequo
Ju - Eun Lee (South Korea) - Sun Jee Song (South Korea)
3th Prize: ex aequo Alina Elena Bercu (Romania) - Maria Perrotta (Italy)
4th Prize: not given
5th Prize: ex-aequo Zhee Young Moon (South Korea)
2006
1st Prize: not given
2nd Prize: Akihiro Sakiya (Japan)
3th Prize: Yubo Zhou (China)
4th Prize: not given
5th Prize: ex-aequo Yukino Kano (Japan) - Kho Woon Kim (South Korea)
2005
1st Prize: Masataka Takada (Japan)
2nd Prize: not given
3th Prize: ex-aequo Alla Ivanzhina (Russia) - Orazio Sciortino (Italy)
4th Prize: not given
5th Prize: ex-aequo Kaori Takaishi - Yohei Wakioka (Japan)
2004
1st Prize: not given
2nd Prize: ex-aequo Mikhail Mordvinov (Russia) - Yukako Morikawa (Japan)
3th Prize: ex-aequo Vanda Albota (Romania) - Saya Hashino (Japan)
4th Prize: not given
5th Prize: not given
2003
1st Prize: not given
2nd Prize: Jean-Baptiste Fonlupt (France)
3th Prize: Denis Kojoukhine (Russia)
4th Prize: not given
5th Prize: ex-aequo Toomas Vana (Estonia)-Natalia Zagalskaja (Russia)
2002
1st Prize: Ioulianna Avdeeva (Russia)
2nd Prize: Ayano Kobayashi (Japan)
3th Prize: Stepan Kos (Czech Republic)
4th Prize: ex-aequo Annalisa Londero (Italy) - Ekaterina Bajenova (Russia)
5th Prize: Federico Gianello (Italy)
2001
1st Prize: Roberto Corlianò (Italy)
2nd Prize: Min Kwon (South Korea), M° Hans Leygraf
3th Prize: ex aequo
Olga Makarova (Russia), M° Valerij V. Kastelsky
Miho Uchida (Japan), M° Kalle Randalu
2000
1st Prize: not given
2nd Prize: not given
3th Prize: ex aequo
Laura Mc Donald (Australia), M° Natalia
Troull
Katsura Mizumoto (Japan), M° Herbert Seidel - Lennart
Wolfgramm (Norge)
1999
1st Prize: Sergey Kuznetsov (Russia), M° Mikhail Voskresenskys
2nd Prize: ex aequo
Ruben Dalibaltayan (Armenia), M° Valerj
Kastelsky
Sung-Hoon Hwang (South Korea), M° Einar-Steen Nokleberg
3th Prize: Eriko Ishimoto (Japan)
1998
1st Prize: Alexandre Moutouzkine (Russia), M° Vladimir Krajnev
2nd Prize: Ingrid Fliter (Argentina), M° Franco Scala
3th Prize: ex aequo
Olga Zdorenko (Ukraine), M°
Evgeni Malinin
Ruben Meliksetian (Armenia) M° Speidel Sautiand
1997
1st Prize: Ekaterina Ivanova (Russia),M°Alexander Alexandrov
2nd Prize: Anastassia Belan (Belarus), M° Ludmilla Shelomentseva
3th Prize: not given
1996
1st Prize: Rasch Martin (Germania), M° Rainer Fuchs
2nd Prize: ex aequo
Jeoung Mi-Jung (Corea), M° Vladimir Krajnev
Kimura Ayako (Japan), M° Arnulf von Arnim
3th Prize: not given
1995
1st Prize: not given
2nd Prize: ex aequo
Marakoshi Tomoko (Japan), M° Boris Petrushansky
Paolo Vergari (Italy)
3th Prize: ex aequo
Sandro Russo (Italy), M°
Antonio Sottile
Tokoro Yoko (Japan), M° Herbert Seidel
1994
1st Prize: not given
2nd Prize: ex aequo
Takuhiro Murayama (Japan), M° Kalle Randalu
Dimitri Vorobieff (U.S.A.), M° E. Larsen
3th Prize: ex aequo
Enrico Stellini (Italy), M° Maria Tipo
Maki Kanehira (Japan), M° Gerard Oppitz
1993
1st Prize: not given
2nd Prize: Alexei Suchkov (Russia), M° Eugeni Malinin
3th Prize: Stefano Giavazzi (Italy), M° Rinaldo Rossi
1992
1st Prize: not given
2nd Prize: ex aequo Mario Coppola (Italy) - Giovanni Vitaletti (Italy)
3th Prize: not given
1991
1st Prize: not given
2nd Prize: Domenico Piccichè (Italy), M° Eliodoro Sollima
3th Prize: not given
|